Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Bērnības Milicija - Dzeriet van Hutena Kakao! (2013)
Ieva Vītola, Plastilīns
18.04.2013

''Būt cilvēkam ir viegli, bet es to nestāstīšu!''

Laba nevajag daudz, bet cik tieši? Bērnības Milicjas jaunākā veikuma Dzeriet van Hutena Kakao! gadījumā tās ir precīzi 46 minūtes un 29 sekundes sulīga indie roka, 266 rindiņas skaudru, prātā paliekošu liriku un milzu deva cilvēcīga īstuma. Ir skaidrs, ka ar to pietiek, lai Bērnības Milicija spodrinātu goda kurpes un gada nogalē no daudziem gatavotos saņemt uzslavas par vienu no labākajiem pašmāju albumiem.

Bērnības Milicija ir apvienība, kuras vārds Latvijas neatkarīgās mūzikas aprindās komentārus neprasa jau sen - savas saknes tā radusi Rīgā vairāk kā pirms 10 gadiem, kad ideja par muzicēšanu kopā savedusi grupas kodolu – Aigu Upinieci un Juri Simanoviču. Laika gaitā grupas sastāvs piedzīvojis dažādas izmaiņas, Miliču rindās bijis gan saksofonists Roberts Gailītis, gan bundziniece Liene Hapanioneka, tāpat arī akordeoniste, tautiņinstrumentāliste un pavadošā vokāla izpildītāja Indra Lazdiņa, kas, starp citu, piedalījusies arī Dzeriet van Hutena Kakao! ierakstā. Šobrīd Bērnības Milicija ir Aiga Upiniece (bass), Juris Simanovičs (vokāls, ģitāra), Filips Derums (taustiņi) un Aigars Valdmanis (bungas).

Dzeriet van Hutena Kakao! ir apvienības trešais pilna garuma albums (LP) un tas seko 2011. gada pavasarī izdotajam minialbumam (EP) Nevieta. Pirms 2 gadiem tapa skaidrs, ka Nevieta iezīmē jaunu posmu grupas vēsturē – skanējums, neskatoties uz to, ka izmantots mazāk instrumentu, bija kļuvis spēcīgāks, dinamiskāks un noteiktāks. Par spīti tam grupas rokraksts būtiski mainīts netika – tā, starp citu, nenotiek bieži. Trešais pilnapjoma veikums iesākto virzību turpina lieliski – klāt nākušās sintezatora skaņas ir veiksmīgs akcents klasiskās roka instrumentācijas radītajam skanējumam. Ieraksts beidzot ir devis studijas kvalitātes dzīvību vairākām sen zināmām un klausītāju atzītam kompozīcijām, tostarp tādām kā Padauzas, Mana Vaina un Pussabrukšanas Periods - pēdējā dzirdams arī akordeons. Klausoties albumu, labi jūtama ikkatra dalībnieka atdeve – nav neviena instrumenta, kura spēli izcelt uz pārējo fona, jo visi pārvaldīti tiek pietiekami meistarīgi un pārliecinoši. Patīkami pārsteidz basa līnija un sintezators dziesmā Velni, kas, manuprāt, ir viens no potenciāli spēcīgākajiem albuma skaņdarbiem. Uzrunājošs ir smalkais un trauslais skaņdarba Mana Vaina ritms un veids, kādā ar bungu šķīvju palīdzību atrisināts Mutes panta melodiskā rečetatīva pavadījums, tāpat vienaldzīgu neatstāj arī melodiskie ģitāru rifi, kas kalpo par noslēguma motīvu lielākajai daļai dziesmu. Piemēram, dziesmas Padauzas izskaņā disortētās, smagās ģitāru skaņas kombinācijā ar klavieru motīvu rada emocionāli eksplozīvu efektu. Ne mazāk aizkustina arī Jura Simanoviča balss, kas, iespējams, ir spilgtākā Bērnības Milicijas iezīme. Vokāls skaidri un ticami ataino lirikās ietverto emociju spektru - tas neizbrīna, jo  Simanovičs ir visu albuma liriku autors. Sevišķi spēcīga gan tekstuāli, gan muzikāli šķiet himniskā Raudu Dziesma, kas ne velti atrodas albuma vidus daļā un stāstā ir sava veida lūzuma punkts.

Dzeriet van Hutena Kakao! dziesmu lirikām piemīt nenoliedzama literārā vērtība – tās ir bagātas apbrīnojami efektīvu un oriģinālu māksliniecisko izteiksmes līdzekļu. Nav daudz mūziķu vai apvienību, kuru tekstos organiski iederētos, piemēram, metafora par asfalta krāsas kabrioletu, kurā melnbaltā rikošetā triecas tumsonības lodes (Superlīme). Šeit varētu minēt vēl desmitiem personifikāciju, salīdzinājumu un epitetu, kas palīdz veikli izstāstīt albuma stāstu. Tas ir pilns tumšu, traģikomisku sabiedrības īpatnību novērojumu, iekšējo konfliktu un sevis (arī miera) atrašanas centienu. Kaut tematiskais kokteilis ir gana rūgts, albums nenomāc, drīzāk vedina uz racionālām pārdomām un atkārtotu vērtību revīziju. Tā vien liekas, ka cilvēkam visvairāk jābaidās nevis no dabas katastrofām vai neizmērojamā Visuma spēka, bet gan no sev līdzīga – cilvēka. „Pasaule ir neērta, neērta, neērta, neērta vieta, bet tu to esi pelnījis, un tur ir tava vieta.”

Ierakstu ieteiktu noklausīties ikvienam, kas sevī redz jebkāda tipa rokmūzikas cienītāju – darbs runā valodā, kas saprotama visiem, kuri vēlas ieklausīties. Dzeriet van Hutena Kakao! novērtēs tie, kas ciena meistarīgu instrumentu spēli, atmiņā paliekošas melodijas un jēgpilnus dziesmu tekstus. Bērnības Milicija savu karogu uzvilkusi vēl par olekti augstāk – veikums ir pārliecinošs, mūsdienīgs un līdz sīkākajai vīlītei patiess. Tev tas jādzird!

 

Tēma: Albumu apskatiMūzika

Raidījums: Plastilīns

Komentāri (0)
Pievienot komentāru: