Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

"Brāļi un māsas", HI, 2014 [albums]
Jānis Daugavietis, "Bitīt matos"
28.05.2014

‘Tribjūtu’ albumi ir dīvaini. To ir daudz, bet ja es mēģinu kādu konkrētu iedomāties – nevaru. Bieži ir tā, ka šādos albumos sagrupējas nepazīstamas grupas, kuras šādi cer pievērst sev uzmanību. No citas puses raugoties – praktiski katra rokgrupa kādreiz spēlē pa koveram, un tāpēc interesantākas ir tādas izlases, kuras ‘neoficiāli’ savāc un nopludina mūzikas fani-kolekcionāri, tiesa, tas ir mazliet cits žanrs un cita koncepcija. Pēdējā no tādām, ko esmu klausījies, ir Kurta Veila dažādu laiku kaverversiju apkopojums (bez Bovija un The Doors, bet ar Stingu).

Šī diska idejas ‘fans’ un izlases menedžeris ir Edgars Šubrovskis, pats dziesmu autors un izpildītājs ar vairāk nekā 20 gadu skatuves pieredzi (gr. M.Gvarde, Kartāga, Hospitāļu Iela, Gaujarts, Manta u.c.). Intervijās izskanējis, ka viņš pats personīgi izvēlējies un uzrunājis grupas, lai gan viena-otra esot pieteikusies neaicināta (tiesa, ne visas esot akceptētas).  Izņemot dažus izpildītājus, vairums izlases grupu (to galvenie dalībnieki) ir ar padsmit gadu smagu pieredzi rokā, tātad tādi, kurus varam saukt par nobriedušiem vai pat veterāniem. Tai pat laikā, lai arī zināmās aprindās viņi ir labi zināmi, tas nav mainstrīms, tās ir grupas, kuras praktiski nespēlē ‘lielie radio’.

Viens no Šubrovska aprēķiniem vai prasībām noteikti bija kvalitatīvs produkts, un visdrīzāk tāpēc izlasē dominē nobrieduši un profesionāli mūziķi. Tomēr šai izvēlei ir sava pelēkā puse – viņi labi spēlē instrumentus un var atļauties labas ierakstu studijas, bet liela daļa Māra dziesmu tomēr ir arī visai trauksmainas, izmisīgas un pat bezcerīgas. Šādas noskaņas vietām ir pazudušas, paliekot vien skaistumam un brīnišķīgumam. To var attiecināt pat uz pāris jaunajiem izpildītājiem (vienam-otram pašam šī ir bijusi iepazīšanās ar Šverna daiļradi, kas liekas dīvaini, jo tie ir 20 gadi, kopš dibināta grupa Baložu Pilni Pagalmi un kopš Māra Šverna dziesmas tiek ierakstītas, izdotas un spēlētas koncertos un festivālos).

Tomēr nospiedošs vairums dziesmu versiju ir ļoti labas. Par izcilāko es nosauktu Stūrī Zēvele ‘Radiohīta’ versiju, bet no viņiem daudz neatpaliek Juventus, Alis P, Laika Suns, Frontline, Das Sonntags Legion un vēl daži. Dīvainākā versija ir Pieneņu Vīna (ikdienā droši vien viņi ir Dandelion Wine)  ‘Iela, pa kuru tu ej’. Ir sajūta, ka meitene-dziedātāja dziesmas tekstu nevis izdzied, kaut nedaudz piedomājot par saturu un vēsti, bet vienkārši vokalizē, bet tā laikam ir pieņemts tajā džezroka žanrā.

Interesanti, kā šo projektu novērtēs pamatstraumes masu mēdiji. Vai būs jāpaiet atkal kādiem 8-10 gadiem, līdz kāda no šīm Šverna dziesmām ierotēs citās radiostacijās un plašākās masās? Nedomāju, ka tas bija projekta pamatmērķis, bet Māris Šverns ir pelnījis krietni lielāku atzinību, nekā tikai 90-to andergraunda paaudzes vai hipstermeiteņu lokā, tāpat kā no tās izrietošos labumus. Spēja sacerēt hitus ir tikai dažiem, un es nevaru iedomāties, ka Latvijas poproka dziesmu pūrs varētu būt bez dziesmām „Tūlīt sāksies”, „Pirms saule lec”, „Mans zirgs” vai daudzām citām, ko sacerējis Māris. Latviešu tauta tās ir pelnījusi!

Mums, kas Šverna dziesmas pazīst un mīl, šis ieraksts ir interesants, jo tās kaut kādā mērā sen jau ir ‘mūsu dziesmas’, bez tam tās izpilda grupas, kuras mēs esam klausījušies daudzus gadus, un kuras mīlam. Albums labs arī tāpēc, ka tas atklāj BPP ne tikai nezinātājiem, bet var parādīt arī kaut ko nezināmu cienītājiem. Mantas izpildītā „Kūkojam” man likās vispār nedzirdēta, bet izrādījās, kā tā ir bijusi pilnasinīga albuma ‘Esi sveiks!’ (2007) dziesma. Tas mums liek no jauna un rūpīgāk paklausīties pašu oriģinālu, arī tās BPP dziesmas un albumus, kurus esam mazāk klausījušies (katram fanam droši vien ir savs ‘baložu zelta periods’ ).

Albumu novērtēju ar lielāko iespējamo vērtējumu, un ne jau tāpēc, ka Māra Šverna dziesmas ir labas, bet tāpēc, ka praktiski visas kaverversijas ir izdevušās vai tuvu tam, un ja albumā ir vairāk par pāris labām dziesmām, tad tas jau ir liels sasniegums.

Albumu var noklausīties un iegādāties vietnē braliunmasas.bandcamp.com

Baložu Pilni pagalmi ieraksti balozupilnipagalmi.bandcamp.com

Tēma: Albumu apskatiMūzika

Raidījums: Bitīt matos

Komentāri (0)
Pievienot komentāru: