Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Beyond The Borders, 2009 (Gatis Graudiņš)
Beyond The Borders, 2009 (Gatis Graudiņš)
Beyond The Borders, 2009 (Gatis Graudiņš)
Izlase “PETyx P Sampler 2005 - 2012” (2013 PETyx P Records)
Jānis Daugavietis, raidījums "Bitīt matos"
08.09.2014

PETyx P izlases 40 lapaspušu bukletā rakstīts, ka tas ir bijis DIY kolektīvs, lai gan man atmiņā ir tikai viens cilvēks – Stasix (pirmais no kreisās BTB bildē). Iespējams, ka bija arī vēl citi, bet tieši viņš notiekti bija galvenais, kurš to visu darīja: veidoja studiju un veica ierakstus, izdeva diskus, protams, spēlēja arī vairākās grupās. Īpaši punk-techno-hardcore projektā Beyond The Borders, kas bija viena no PEtyx P ilglaicīgākajām un aktīvākajām grupām, ar viņu krāsainajiem neilona skatuves tērpiem un kleitām, melnbaltajiem disku noformējumiem un intensīvo elektro mūziku. Leibls aktīvi darbojās apmēram piecus gadus (2005.-2010.), un tagad, kad Stasis jau vairākus gadus dzīvo ārzemēs (“Dzīvoju skvotā, taisu mūziku un izbaudu jaunību, pārtiekot no patērētāju sabiedrības pārprodukcijas atkritumiem. Par dzīvi nesūdzos…”), ir tapis kopsavilkums par šo periodu: divās stundās 18 grupas un projekti nodzied 33 dziesmas.

Tās bija grupas, kuras samērā bieži redzēju mazo punk koncertu plakātos, bet tikpat kā nekad – dzīvajā, izņemot Beyond The Borders, Bikes Against The Machine un Neproduktu, kuras gadījās redzēt vienu-divas reizes, un tās arī var uzskatīt par nozīmīgākajām izdevniecības vārda nesējām. Ja jādefinē PETyx P izdotā mūzika, tad es teiktu, ka tai bija divi gali – samērā oldskūlīgs punk (ar to saprotot nevis punk76 vai punk82, bet drīzāk punk/hc88) un digitālais hard core/techno/hip hop, abi divi – mēreni kreisi un sociāli aktīvi (“Tu neesi vērtība, ja tev nav nekā vērtīga” NEPRODUKTS), kas ļoti bieži bija izteikti melodiski un/vai histēriski. Dažās grupās šie virzieni satikās, bet vairumā – nē. Dominēja panks.

Pirmā mana iepazīšanās ar PETyx P bija pirms kādiem astoņiem gadiem, kad ar mājās ierakstītiem diskiem debitēja Passive Voice un Rīcības Brīvība, kas bija grupas no Salaspils vai kādas citas Rīgas priekšpilsētas. Ar laiku PETyx P studija pārcēlās arvien tuvāk Rīgas centram. Kādu brīdi tā atradās Zolitūdes blokmājas 2x3m pagrabā (liekas, tieši no turienes visa aparatūra reiz tika nozagta), vēlāk iemājoja Ādmiņu ielas kvartālā, bet pirms tam bija arī Andrejsalas iemītnieki vai vismaz bieži apmeklētāji, laikā, kad šī vieta bija uzticēta jauniešu iniciatīvām. Tomēr skaidras sajēgas par studijas/leibla lokāciju man nav, un tā visdrīzāk visu laiku ir bijusi nomadiska, īpaši jau pēdējos gados, kad Stasix un kompānija ceļoja arī pa ārvalstīm, gan koncertējot ar BTB rietumeiropā, gan starplaikos mitinoties turienes skvotos. Internacionālisms ir vēl viena lieta, ar ko man asociējas šis leibls. Tā izdotās grupas samērā līdzīgās proporcijās dziedāja gan savā dzimtajā mēlē (pamatā latviski un krieviski), gan angliski ieskaitot dažas Lietuvas un Igaunijas grupas, kas ierakstījās un izdevās zem PETyx P zīmes. Lai gan Rīga ir samērā daudznacionāla pilsēta, un tāda tā kļūst arvien vairāk, tas drīzāk ir izņēmums (ka veidojas un pastāv multinacionālas mūzikas kopienas). Noteikti viens no apstākļiem, kas palīdzēja PETyx P jauniešiem, bija Latvijas iestāšanās ES un vīzu režīma atvieglošana. 90-jos gados ceļošana un integrēšanās starptautiskajā scēnā nebija tik viegla, ne tikai vīzu, bet arī naudas dēļ, bet jau nakamajā desmitgadē stopošana/ceļošana pa Eiropu katram pilngadīgam jaunietim, īpaši subkultūru, bija kļuvusi par normu.

Atskatoties uz PETyx P darbību, man liekas, ka leiblam būtu ļoti palīdzējis, ja tam būtu bijusi kaut viena izcila grupa, kas to būtu pacēlusi nedaudz augstākā līmenī un statusā, un, varbūt, nelikusi apstāties. Tomēr PETyx P ir izdarījis savu darbu – iemūžinājis savas paaudzes mūziku un izdevis diezgan daudz ierakstu. Esmu pārliecināts, ka vismaz daži no tiem tiks klausīti vēl ilgi, un to darīs ne tikai punk/hc atkarīgie, un šī izlase ir laba vieta, lai sāktu.

Nosaukums: atsauce uz Latvijas šlāgermūzikas izdevniecību Gailītis G.

Grupas izlasē: Beyond The Borders, Bikes Against The Machine, BTB Project, Damage Repair, Emergency Title, Fact You, Freelancers, From The Cradle To The Rave, GxFxTx, Hirnlos, I.D. Clair, Lahesoda, Neprodukts, NMR, Passive Voice, Red Ants, Rīcības Brīvība, Sociasylum.

Saite lejupielādei: VA - 2014 - PETyx P Sampler 2005 - 2012 {VBR}.rar

Tēma: MūzikaAlbumu apskati

Raidījums: Bitīt matos

Komentāri (0)
Pievienot komentāru:
###CAPTCHAINPUT###