Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Foto: Jānis Turks Foto: Jānis Turks Foto: Jānis Turks
Antitēzes V – „Tu būsi Vētra, Tu būsi Miers” pasākuma apskats
Jānis Jansons / raidījums „Vārnu Laiks”
15.09.2015

Divas dienas, Rīgā notika tumšajai mūzikai veltīts pasākums, 11. un 12. septembrī, klubā „Melnā Piektdiena” . Iepriekšējos gados, šī pasākuma ietvaros, Rīgu pirmo reizi piedārdināja žanra lielvārdi – „Evoken” (ASV) , „Esoteric” (Lielbritānija) , „Isole” (Zviedrija) , „Doomed” (Vācija) , „Evadne” (Spānija) un citi.

Piektdiena, 11. septembris, „Tu Būsi Vētra”

Pirmās dienas patīkamais pārsteigums – ierasts, ka parasti apmeklētāji uz metāla vai roka pasākumiem ierodas krietni pēc izziņotā sākuma, bet šoreiz akurāt pēc šveices pulksteņa, viss notika laikā, kā plānots. Ja bija nobīde, tad augstākais 15-20 minūtes no izziņotā grafika.

Piektdiena, kluba durvis vaļā jau no 19.00 un dj Krā gādā par neo folcisku, bet gotiski drūmu atmosfēru.

20.00, bez jebkādas kavēšanās, kā izziņots, pašmāju radošākā grupa psihodēliskajā žanrā – „Soundarcade” jau ir uz skatuves un iesāk vedināt cilvēku prātus muzikālā kosmosā. Krietna daļa apmeklētāju ir laicīgi klāt un „Soundarcade” izdara to, ko ir pratuši uz skatuves vienmēr – kvalitatīvi, enerģiski, ar izdomu un atdevi. Viena no pirmās dienas naglām. Varētu pačīkstēt, ka baigi agri sāka, ka superīgi, bet par īsu. Bet ieblieza tā, ka bija tik labi, ka čīkstēt pat īsti negribas. (A.God. grupa „Soundarcade” , lūdzu, koncertējiet drusku biežāk!)

Catalepsia” – gostiskā metāla jaunieši, kuriem nupat izdots debijas albums turpināja tumšākās noskaņās. Ja nepajuks, būs laba grupa.

Heaven Grey” – divdesmit gadus veca grupa, kas turpina iesākto – gotiskais metāls, kas mijas ar tumšāku, bet melodisku doom. Atkal nomainījies sastāvs, kas grupai uz šo koncertu drusku nenāca par labu, bet kopumā, atstāja visnotaļ pozitīvu iespaidu.

Shakhtyor” – lūk arī vakara pārsteigums un jaunatklājums. Trio no Hamburgas, kas pirmajā brīdī raisa asociācijas ar pašmāju „Tesa” , skanējuma ziņā. Ar piebildi, ka „Tesa” šādi varētu izskatīties pēc gadiem 20it. Lielisks sniegums, sviedri pil no ģitārista sejas un rokām. Un liela, smaga muzikālā masa vēlās pār klausītājiem. Grūti pateikt precīzi, tas bija post metāls, sludge vai ar urānu rūdīts doom, bet ausīs un atmiņā šis trio paliks vēl ilgi. Patīkami, ka šis grupai bija pirmais ārzemju koncerts – un Rīgā!

www.youtube.com/watch

Somu grupu „Antagonist Zero” gan nesanāca skatīt, bet drusku no igauņu „Paean” gan. Jaunieši, kas spēlē tehnisku death metal, bet gana melodiski, interesanti, lai neizklausītos pēc gaļasmašīnas, kurā iestrēguši kauli. Un patīkami, ka pēc pusnakts arī bija palikusi saujiņa apmeklētāju, kā ierasts, lielākā daļa aizlaižas lapās ar pēdējo transportu.

Sestdiena, 12. septembris, „Tu Būsi Miers”

Nākamo dienu, punktuāli sāka Baltkrievijas grupa „Woe Unto Me” . Ne pirmo reizi Rīgā, skanējumu nav mainījuši, masīvs funeral doom metal. Vizuāli, ļoti konceptuāli un atbilstoši ieģērbti. Izskatījās pēc apbedīšanas procesijas dalībniekiem no senatnes, jo vārda tiešajā nozīmē uz skatuves bija saģērbušies atbilstošos tērpos, noaudzējuši bārdas un garus matus. Sastāvu kolorīti papildina smuka meitene pie taustiņiem. Muzikāli, ja brīžiem liekas, mazliet vienveidīgi un monolīti, to lieliski atdarīja tīrie dziedājumi ar iespaidīgu rūcošo vokālistu. Masīvi, smagi un atbilstoši žanra kanoniem, ko papildināja smukas video projekcijas. Iespaidīgi. https://www.youtube.com/watch?v=5_EWcwRKfdM

Frailty” – pašmāju spilgtākais vārds doom metal žanrā. Nekā lieka, viss nospēlēts, norūkts labi. Gribējās kaut ko jaunu, jo grupa sola drīzumā jaunu albumu, bet arī šajā reizē bija pārliecinoši.

Autumnal” – par spāņu „My Dying Bride” dēvētie metālisti pārsteidza vismaz ar divām lietām. Pozitīvi. Pirmais pārsteigums, ka viņi nemaz nav tik lēni, kā interneta dzīlēs pieejamie gabali, emocionāli aizkustinoši. Melodiskais doom / death metal, ar interesantiem muzikāliem iespēlējumiem. Un otrs pārsteigums – grupas basģitārists, kas bija tik ļoti līdzīgs mūsu pašu žurnālistam – Imantam Liepiņam, ka daudzi patiešām, arī domāja, ka tas ir viņš, kas grupā spēlē.

Ereb Altor” – zviedri, kas Rīgā ar šo nosaukumu bija pirmo reizi. (Ar piebildi, ka divi grupas dalībnieki Rīgā spēlēja iepriekšējā festivālā ar grupu „Isole” ) Grupas „Bathory” faniem šī grupa noteikti iet pie sirds, jo viņi ir spējuši pamatīgi no tās ietekmēties, bet reizē arī apaudzēt ar savu skanējumu, ka ir interesanti klausīties. Pie tam, pēc jaudīga doom metal, šie enerģiskie un žirgtie zviedri pamatīgi iederējās, kā svaigs gaiss, kura brīžiem klubā sāka pietrūkt.

Saturnus” – kulta grupa, savā žanrā, kā pārējās, kas nav pajukušas, kopš dibināšanas brīža 90tajos. Daudziem LR dzīvojošie faniem patiešām šo notikumu gaidīja 21 gadu. Jo ilgajā pastāvēšans laikā, grupa ne reizi nebija spēlējusi Rīgā. Un bija vērts gaidīt. Daudzi klausītāji skandēja līdzi dziesmu vārdus. Jāatzīst, lai cik smagu, melanholisku un melodisku mūziku grupa spēlē, paši mūziķi ir ļoti lieli jokdari. Tajā pašā laikā, uz skatuves viņi visu izdara perfekti, ar atdevi un prieku. Ja sākumā, likās, ka grupa būs stīva un atspēlēs, tad hopā! Nekā nebija! Atdeve un emocijas, kas bija mūziķu sejās uz skatuves – tie, kas redzēja, sapratīs, ka grupa uz skatuves darīja to, kas viņiem pašiem un skatītājiem sagādā prieku. Par ko sajūsma, jo grupa lieliski komunicēja ar skatītājiem, pēc koncerta atzīstot, ka publika bija lieliska. Vēl viena pozitīva nianse – parasti šī grupa nespēlē „atkārtot” dziesmas. Rīga bija izņēmums šajā ziņā. Izskatījās, ka grupas mūziķiem bija tikpat liels prieks, sajūsma un gandarījums, kā klausītājiem.

https://www.youtube.com/watch?v=PmFuEtx7RZ4

Parasti daudzi sūkstās par skaņu klubā, bet šajā koncertā abās dienās,visas grupas skanēja labi, par ko atsevišķs paldies skaņotājam!

Ja ikdienā neklausāties doom metal vai pietuvinātos žanrus, šis pasākums var likties nomācoša skumju kultivēšana, lai gan ir otrādi. Kvalitatīvi, pārdomāti un savam šaurajam klausītāju lokam, jāsaka, pat iespaidīgi.

Cerēsim, ka nākamgad Rīga piedzīvos arī sesto „Antitēzi” ar kādu citu žanra lielvārdu ...

Tēma: Mūzika

Raidījums: Vārnu laiks

Komentāri (0)
Pievienot komentāru: