Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

CD apskats: Inokentijs Mārpls - „Tup’ N Turies” (Hubb, 2015)
Jānis Jansons / raidījums „Vārnu Laiks”
09.12.2015

Laiks nudien joņo. Liekas nupat, tikai pirms gada, grupa izdeva albumu „Pupu Mizas”. Un grupas līderis Dambim bārda nesirmo. Nekā nebija. Albums „Pupu Mizas” tika izdots 2012. gadā. Reku klāt jaunais!

Vēl viena atziņa – leģendārajai pašmāju punk/hc/rocknroll grupai, kas pastāv teju 30 gadu, šis ir tikai ceturtais pilnais albums! „Mārpls” vienmēr ir bijusi hitu grupa, kas, cauri laikiem, vienmēr asociējas ar sociāli asiem, asprātīgiem, ironiskiem tekstiem, ko caurvij enerģisks panku rokenrols.

Pirmajā brīdī liekas, ka viss ir forši, bet nekā jauna nav un nebūs. Nekā nebija! Albumā apkopotas 14 dziesmas, kas skanējuma ziņā variē dažādos tempos, ritmos un noskaņās. Enerģiski, dumpinieciski, reizē smagnēji, pancīgi, melodiski, bet tik smuki sacepts, satamborēts, ka pašam prieks un mute smaida.

Dažas dziesmas, kas iekrita ausīs īpaši.

„Senču Kauli” – Andra Černova dziesma, kurai efektīvu skanējumu grupas apdarē papildina dūdas, ko iespēlējis Kaspars Bārbals. Folcīgs un smagnējs skanējums, kas patīkami pārsteidza.

„Mēs gribējām izmainīt pasauli” – nostalģisks gabals ar rozīnēm. Viena no tām – Kaspara Bindemaņa iespēlētie taustiņi, kas skanējuma ziņā ļoti efektīvi asociējas ar dziesmā apdziedāto laiku.

www.youtube.com/watch

„Nebija Vēja” – smuka smagā versija Māra Šverna dziesmai.

„Trakais Riteņbraucējs” – vismaz trīs pūšamie šo gabalu padara par ska/punk velovelna himnu!

„Čekisti” , „Jums Vienalga Kuru Šaut” - sociālpolitiski spēcīgas dziesmas, kas varētu atgādināt vai iemācīt jaunajai klausītāju paaudzei kripatiņu Latvijas vēstures, vecāka gadagājuma klausītājiem, savukārt, nostiprināt patriotisko sajūtu.

„Demokrātiskā Dziesma” (kas nav zaudējusi ne nieka no draiva arī svaigākā ierakstā) un „Krievija, Atp....” – šaubu nav, šis uz politisko notikumu fona pasaulē šobrīd ir trāpīgs hits, ko koncertos pieprasīs, dziedās līdzi vairākums. (Pamatmotīvs veiksmīgi pārveidots no senāka hita – „Amerika, F..Off” ar atbilstošāku tekstu)

„Mēs Esam Viens” – psihodēliska, blūzīga, eksperimentāla dziesma, kurā taustiņus un akordeonu iespēlējis Miks Magone.

Albuma izskaņā – „Āmen” , kas vēlreiz apliecina, ka Dambis un grupa ir gan odiozas personības, gan formās brīvi mūziķi, kas spēj arī džemot, radot dīvainu mūziku. Lai nepadomājat, ka albumam nav kur piekasīties, tad jāsaka, kāds sliktāks vārds arī. Lūk, šis pēdējais gabals vairāk iederētos „Amorālā Psihoze” ierakstā, jo te nevar saprast kas tas ir. Skan labi, bet kopējai albuma noskaņai neatbilst.

Tas nav parasts Mārpls, tas nav kārtējais Mārpls. Šis Mārpls ir tik daudzpusēji dažāds, ka to ir interesanti klausīties tieši ierakstā. Atkal un atkal.

Koncertos, visticamāk, nebūs dažādās muzikālās nianses un instrumentācijas, bet pilnīgi noteikti būs Dakters Rokenrols!

Par labu albuma taustāmajam formātam – teksti, lai cik tie ir vienkārši, parasti, bet tajos pateiktā doma ir spēks! Ironiski, tieši un stipri. Un vēl tās ķeburīgās bildītes. Sociālpolitiski, asi, par dzimteni un pasauli, ikdienu, saviesīgiem vakariem un mīlestību. Nevis, kā vajag, bet kā ir. Lūk, tas ir Tup n turies. Kārtīgam Latvietim. Nepamet doma, ka Dambis varētu būt lielisks skolotājs.

inokentijsmarpls.bandcamp.com

www.facebook.com/Inokentijs-M%C4%81rpls-168331399871142/

Tēma: Albumu apskatiMūzika

Raidījums: Vārnu laiks