Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Urbānie dārzkopji: saruna par ģimenes dārziņiem Latvijas pilsētās

Aija Fedorova, radio NABA
09.03.2017.

Ceturtdien, 9. martā plkst. 19.00 radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” stāstīsim par arvien lielāku popularitāti iegūstošo ģimenes dārziņu un kopienu dārzu kustību. Studijā viesosies Latvijas Universitātes docente Kristīne Āboliņa un Rīgas Tehniskās Universitātes doktorante Alisa Koroļova, lai plašāk pastāstītu par aktualitātēm pilsētu dārzkopības zinātniskajā izpētē.

Vēsturiski radušies kā papildu iztikas iegūšanas līdzeklis, nu ģimenes dārziņi pētnieku skatījumā visā Eiropā piedzīvo renesansi. Urbānās dārzkopības kustības dalībnieki ne tikai iegūst gardu un veselīgu papildinājumu ģimenes pieliekamajam, bet arīdzan dod iespēju relaksēties, gūt lauku vides pieredzi pilsētās un pildīt dažādas sociālās funkcijas.

Sarunā skaidrosim, cik atvērta šādām urbānās dārzkopības aktivitātēm uz citu Eiropas pilsētu fona izskatās Latvija un kādi ir lielākie riski ģimenes dārziņu un kopienu dārzu pastāvēšanā. Latvijas Universitātē kopā ar pētniekiem no 31 valsts trīs gadu garumā tika īstenots vērienīgs zinātniskais projekts, kas bija veltīts pilsētu dārzniecības izpētei. Tāpat raidījuma dalībnieces palīdzēs gūt skaidrību, kur un kā vēl iespējams audzēt pārtiku gadījumos, kad nav iespēju uzturēt pašiem savu ģimenes dārziņu.

Raidījumā vēstīsim arī par “Urbāno pavasari”, kas sadarbībā ar LU Botānisko dārzu Kalnciema kvartālā norisināsies visu marta mēnesi. No 3. līdz 29. martam tiek piedāvāta plaša pasākumu programma: lekcijas par aktuālām dārzkopības tēmām plašai publikai un radošas nodarbes ģimenēm ar bērniem. Plašāk par "Urbānā pavasara" aktivitātēm iespējams uzzināt ŠEIT.

Radio NABA studijā viesosies Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pētniece Kristīne Āboliņa un Rīgas Tehniskās Universitātes Arhitektūras un pilsētplanošanas fakultātes doktorante Alisa Koroļova. Raidījumu vada Aija Fedorova.

Raidījums „Zinātnes vārdā” LR6 – Latvijas Universitātes radio NABA ēterā 95.8 FM iepazīstina klausītājus ar Latvijas augstskolu studējošo un dažādu zinātņu nozaru pētnieku darbiem, eksperimentiem un jaunatklājumiem. Raidījumā tiek iztaujāti topošie un esošie zinātnieki un pētnieki par viņu akadēmisko un praktisko ikdienu, stāstot par zinātnieku darbu, sasniegumiem un grūtībām visiem saprotamā un aizraujošā veidā. Raidījums skan katru otro ceturtdienu no plkst. 19.00 līdz plkst. 20.00 ar atkārtojumu katru otro svētdienu no plkst. 16.00 līdz 17.00.