Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Kultūras, izglītības un zinātnes ziņas (10.dec. 2012)

Baiba Berķe, "Kultūras, izglītības un zinātnes ziņas"
10.12.2012.

Kultūras, izglītības un zinātnes ziņas skan radio NABA ēterā pirmdien, otrdien, trešdien un piektdien no 15:00-15:10.

Rīt radio NABA ēterā no plkst. 16.00 līdz 17.00 skanēs raidījums par teātra procesiem un skatuves dzīvi Latvijā „Remarka”.
Klātienē raidījumā viesosies teātra un kino režisors Aiks Karapetjans, lai stāstītu par darbu pie teātra izrādes „Venēcijas tirgotājs” un šausmu filmas „M.O.Ж.”. Tāpat raidījumā „Remarka” stāstīs par decembra teātra aktualitātēm. Raidījumu veido un vada Lauma Brežģe un Kitija Balcare.

Ceturtdien, 13.decembrī, plkst.17:00 Ekonomikas un vadības fakultātē, Aspazijas bulvārī 5, notiks lekcija studentiem par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalsta iespējām- finansējuma avotiem uzņēmējdarbības uzsākšanai.
Prezentāciju sniegs LIAA Projektu attīstības nodaļas Projektu vadītājs Rūdolfs Krese. Laipni aicināti visi tie, kuriem ir interese par investīciju piesaistes iespējām!

Piektdien, 7.decembrī, Latvijas Universitātē jau 28. reizi tika atzīmēta Latvijas Programmētāju diena.
Šogad lēdijas Adas Lavleisas stipendiju saņēma LU Datorikas fakultātes studente Ginta Garkāje un Čarlza Bebidža balvu – LU Datorikas fakultātes students Jevgēnijs Vihrovs. Latvijas Programmētāju dienas ietvaros LU Daudznozaru bibliotēkā  tika atklāta izstāde „28 * šis un tas par programmēšanu Latvijā”. Izstāde ir apskatāma līdz 2013. gada 11. janvārim.

Tikko iznācis Latvijas Universitātes žurnāla "Alma Mater" ziemas numurs, kura galvenā tēma ir inovācija un spēja gadu gaitā nezaudēt jaunību.
Žurnāla lapās atradīsiet gan interviju ar LU Biznesa inkubatora "tēvu" Miku Losānu, gan informāciju par vērienīgiem projektiem augstskolā un mūžam jaunā radio NABA desmit gadu pastāvēšanas vēsturi, kā arī daudz ko citu. Turklāt dāvanā radio NABA kalendārs 2013.gadam! Žurnāls, gadu gaitā mainoties nosaukumam un formātam, tiek izdots kopš 1922.gada septembra.

Irāna atklājusi savu videofailu koplietošanas vietni, lai konkurētu ar pasaulē populāro, bet Teherānas nosodīto tīmekļa vietni «YouTube».

Tīmekļa vietne, kurai dots nosaukums «Mehr», veidota ar nolūku piesaistīt persiešu valodā runājošos interneta lietotājus un sekmēt Irānas kultūras attīstību.
Sociālā tīkla «Facebook» kontā, kas veltīts jaunajai videofailu koplietošanas vietnei, dotas saites uz vairākiem tajā ievietotajiem materiāliem, tostarp Irānā veidotajiem mūzikas klipiem.

Ceturtdien, 13. decembrī, plkst. 18:00 Laikmetīgās mākslas centrā, Alberta ielā 13, norisināsies diskusija „Fotogrāfija un melanholija”, kurā piedalīsies mākslinieks Alnis Stakle, psihologs un fotogrāfs Ivars Austers, filozofs Kārlis Vērpe, mākslas zinātniece Ieva Astahovska un Laikmetīgās mākslas centra direktore, kuratore Solvita Krese. Diskusija notiks Alņa Stakles personālizstādes „Vienkāršs stāsts” ietvaros, kas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā apskatāma līdz 2013.g. 11.janvārim.

Senvinsentas pilsētā Itālijā šogad norit pirmā Eiropas jaunās mākslas biennāle "SVEART 2012", kurā piedalās četrdesmit četri mākslinieki no divdesmit vienas Eiropas valsts.
Māksliniekus dalībai biennālē izvirzījušas Eiropas vadošās mākslas augstskolas, un Latviju Itālijā pārstāv divas Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares absolventes – Neonilla Medvedeva un Ieva Pētersone. "SVEART" ir jauna mākslas iniciatīva Itālijas kultūras dzīves ainavā. Jaunā mākslas notikuma galvenā iecere ir Aostas ielejā vienkopus pulcēt uzlecošās zvaigznes Eiropas mākslā.

Latvijas Radio koris laidis klajā savu jaunāko skaņu ierakstu "Diena aust".
Tajā iedziedātas 19 latviešu klasiķu "a cappella" dziesmas, kuru autori ir Jāzeps Vītols, Emīls Dārziņš, Alfrēds Kalniņš, Jāzeps Mediņš un citi. Latvijas Radio kora ierakstīto latviešu klasiskās kora dziesmas izlasi paredzēts izdot gan tradicionālajā kompaktdiska formātā, gan, sekojot jaunākajām tehnoloģiju attīstības tendencēm, izmantot ierakstu failu digitālās lejupielādes iespējas. Ieraksts pārdošanā būs no nākamās nedēļas sākumā.

Svētdien, 9.decembrī, Dailes teātra foajē ar četru autoru lasījumiem un laureātu paziņošanu noslēdzās festivāls "Prozas lasījumi 2012", kas šogad notika no 5.līdz 9.decembrim un astoņos pasākumos ar iepriekš nepublicētu un nelasītu prozas darbu lasījumiem pulcēja vairāk nekā 40 autorus. Žūrijas galveno balvu saņēma Inga Gaile par Prozas brokastīs nolasīto stāstu "Piena ceļi". Atzinības balvas ieguva Ilze Jansone, Jānis Joņevs, Arno Jundze, Nauris Lukševics, Pēteris Pūrītis un Inese Zandere. 2013. gadā festivāls "Prozas lasījumi" notiks no 4. līdz 8.decembrim.

Februārī pasaules pirmizrādi piedzīvos režisora Jāņa Norda veidotā jaunā spēlfilma "Mammu, es tevi mīlu".
Filmas veidotāji nolēmuši Latvijā pirmizrādi rīkot februāra beigās vai marta sākumā. Filma "Mammu, es tevi mīlu" ir dinamisks attiecību trilleris par 13 gadus vecu Rīgas skolnieku Raimondu un viņa māti. Kāda šķietami nenozīmīga piezīme skolā iesāk piedzīvojumiem bagātu nedēļu Raimonda dzīvē. Raimonds aizbēg no mājām, iekuļas apšaubāmā afērā ar lokālo prostitūtu, nonāk policijas redzeslokā un visbeidzot atrisina samilzušo konfliktu gan ar mammu, gan savu labāko draugu.