Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Kultūras, izglītības un zinātnes ziņas (11.dec. 2012)

Baiba Berķe, "Kultūras, izglītības un zinātnes ziņas"
11.12.2012.

Kultūras, izglītības un zinātnes ziņas skan radio NABA ēterā pirmdien, otrdien, trešdien un piektdien no 15:00-15:10.

Semināru cikla "Pētījuma poētika" ietvaros 12. decembrī plkst. 15.00 Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtā (Akadēmijas lauk. 1) notiks projekta ""Latviešu pasakas un teikas" — trīs teiku sējumu latviešu un vācu tekstu publicējums internetā"" prezentācija.
Pētera Šmita "Latviešu pasakas un teikas" 15 sējumos ir lielākais sistemātiskais latviešu pasaku un teiku publicējums. Stāstot par dažādiem šī projekta izaicinājumiem, seminārā uzstāsies Guntis Pakalns, Sanita Reinsone, Ilmārs Poikāns un Austris Grasis.

Latvijas Universitātes 71. zinātniskās konferences ietvaros 2013. gadā laika periodā no 29. janvāra līdz 1. februārim norisināsies Zemes un vides zinātņu sekcijas sēdes, kuras organizē LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte. Referāta kopsavilkuma iesniegšanas datums ir 2013. gada 3. janvāris. Ziņojumu tēmas un tēzes jāiesniedz sekciju vadītājiem. Piedalīties tiek aicināti visi interesenti!

Rīgas Sv. Pestītāja anglikāņu baznīcā 20. decembrī plkst. 20 notiks Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes jauniešu kora "Decoro" Ziemassvētku koncerts “BB100”, kas veltīts komponista Bendžamina Britena 100 gadu jubilejai.
Kora skanējumu un koncerta programmu papildinās ērģelnieks Aigars Reinis un arfiste Jekaterina Suvorova.  Jauktais koris "DeCoro" dibināts 2007. gadā. Un tā diriģenti ir Pēteris un Kristiāna Vaickovski.

Pēc atkārtotas ievēlēšanas ASV prezidenta amatā Baraka Obamas vārdā nosaukta izmirusi ķirzaka.
"Obamadon gracilis" bija aptuveni 30 centimetrus gara ķirzaka, kas pārtika no kukaiņiem. Tā izmira pirms aptuveni 65 miljoniem gadu. Tas ir trešais organisms, kam dots Obamas vārds. "Etheostoma obama" ir zivs, savukārt nosaukums "Caloplaca obamae" dots ķērpim. Jeilas paleontologi cerējuši, ka vēlēšanu rezultāti būs tieši tādi, kādi tie ir, citādāk varētu nodomāt, ka viņi ņirgājas, nosaucot Obamas vārdā izmirušu ķirzaku.

Valdība šodien atbalstīja sadarbības līguma slēgšanu ar Eiropas Kosmosa aģentūru, pilnvarojot līgumu parakstīšanai izglītības un zinātnes ministru Robertu Ķīli.
Nākotnē kosmoss un ar to saistītie pakalpojumi un pielietojumi uzskatāmi par augsto tehnoloģiju perspektīvu virzienu, kas varētu sniegt ieguldījumu Latvijas tautsaimniecības izaugsmei un inovāciju attīstībai. EKA eksperti novērtēja Latvijas pētniecisko, rūpniecisko un intelektuālo infrastruktūru un tehniskās iespējas kā potenciāli atbilstošas, lai startētu EKA kosmosa tehnoloģiju programmās.

Izdevniecība "Upe tuviem un tāliem" laidusi klajā trio "Šmite, Kārkle, Cinkuss" kompaktdisku "Gaviles".
Trio "Šmite Kārkle Cinkuss" dalībnieki ir– tradicionālās dziedāšanas skolotāja un dziedātāja Zane Šmite, vijolniece un dziedātāja Kristīne Kārkle-Puriņa, kā arī kordiriģents un dziedātājs Ivars Cinkuss. Grupa darbojas kopš 2008. gada, piedaloties koncertos un festivālos, kā arī sniedzot dziedāšanas un spēlēšanas meistarklases gan Latvijā, gan ārzemēs. Diska prezentācija notiks 29.decembrī Adelaidē, Austrālijā.

"Jāņa Rozes apgādā" izdota izcilākā 20. gadsimta igauņu rakstnieka Jāna Krosa tetraloģija "Stūrgalvības hronika" Maimas Grīnbergas tulkojumā.
"Stūrgalvības hronika" ir Krosa pirmais vēsturiskais romāns četrās daļās, kas igauniski pirmoreiz iznāca 1970., 1972., 1977. un 1980. gadā. Šobrīd tas uzskatāms par igauņu vēsturiskā romāna simbolu un pēc autora nāves aizvien vairāk arī par Krosa personības simbolu. Romāna darbība norisinās 16. gadsimtā Tallinā. Grāmatas mākslinieciskā noformējuma autors - Aigars Ozoliņš.

Šovakar, Comedy Baltics teātrī-klubā Hamlets pulcinās kopā Stand up komiķus no Kanādas, Dānijas, ASV, Austrālijas, Igaunijas un Latvijas.
Spožākās zvaigznes "Stand up komēdijas naktī" būs Pīters Vaits no Kanādas un Sofija Hāgena no Dānijas. STAND UP KOMĒDIJAS NAKTS klubā Hamlets vērs savas durvis šovakar 19:00. Šovs sāksies plkst. 20:00. Biļetes varēs iegādāies pie ieejas pasākumā, 7LVL! Pasākums notiks angļu valodā!

Apgāds "Zvaigzne ABC" laidis klajā Imanta un Rimanta Ziedoņu darbu "Leišmalīte".
Kājām izstaigāt visu Latviju, bez steigas aprunāties ar ikvienu ceļā sastapto – tāda savulaik bijusi Imanta Ziedoņa iecere. Daļa no tās tika īstenota grāmatā "Kurzemīte". Tagad kopā ar dēlu, rakstnieku Rimantu Ziedoni, tapusi arī grāmata par Augšzemi jeb Leišmalīti. Šī ir Latvijas ļaužu un dzimtu – latviešu, vāciešu, poļu, lietuviešu – likteņstāstu grāmata. Grāmatas "Leišmalīte" atvēršanas svētki notiks rīt, 12. decembrī, pulksten 16 Rīgas Latviešu biedrības Kamīnzālē.

Latvijas Mākslinieku savienībai izveidojies vairāk kā 21 tūkstoša latu parāds "Rīgas Siltumam", kā dēļ LMS ēkai 11.novembra krastmalā joprojām nav pieslēgta apkure un ir apdraudēti krājuma mākslas darbi, kuriem ir nepieciešama pastāvīga mikroklimata uzturēšana. Lai segtu daļu no Mākslinieku savienības apkures parādiem un nodrošinātu mākslas darbu saglabāšanu, KM šodien lūgs valdību piešķirt šim mērķim 8159 latus no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Likums paredz, ka valsts piešķir budžeta līdzekļus Nacionālajā krājumā esošo priekšmetu un kolekciju uzturēšanai, saglabāšanai un restaurēšanai.