ZOOTEHNIKUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas:
04.06.2017

Radiožurnāls par dzīvniekiem, sabiedrību, zinātni un kūkām. Izklaidējoši, izglītojoši un neierasti par cilvēku un pārējo sugu attiecībām un vidi, uzturu, ētikas dilemmām, delfīniem armijā, siļķēm kažokā un kraukli vārtu staba galiņā.

Pagriez pasauli   ×  nevis dzīvniekus!

Darba laiks: katru otro sestdienu 12:00-13:00, bet ierakstu arhīvā 24/7 (lapas apakšā).
Mācībspēki: Vilnis Jaunais, Sandris Ādminis, Arta Berezovska un Diāna Āboliņa.
E-pasts: zootehnikums@radionaba.lv   |   Mēs LSM lapā   |   Facebook   |   Twitter


3. jūnijā 12.00 - Sirdsgudrie darbi: saruna ar Ilzi Jēči

Šoreiz raidījumā viesojas Ilze Jēče - liepājniece un viena no pirmajām profesionālajām dzīvnieku un vides aizsardzības aktīvistēm Latvijā. Ilze savulaik dibināja biedrību "Zaļā alternatīva", kas rosināja sabiedrību aizdomāties par saiknēm starp cilvēku un dzīvnieku labklājību un dabas aizsardzību, ir stažējusies vienā no ASV lielākajām dzīvnieku aizstāvības organizācijām, vadījusi starptautisku vides organizāciju un rīkojusi humānās izglītības mācības. Šobrīd viņa palīdz cilvēkiem labāk saprast savu ķermeni un iestājas par kopējās labsajūtas un empātijas nozīmi komandas darbā. Un ko tik vēl ne! 

</>Mūzika raidījumā:

Mark Mothersbaugh - Look at That Old Grizzly Bear (2001)
Michael Franti & Spearhead - Stay Human [Acoustic Version] (2003)
Danielle Dax - Tomorrow Never Knows (1990)
Ingus Baušķenieks - Lidojums uz Sauli (2004)
Mogwai - Kids Will Be Skeletons (2003)
Sevdaliza - Human (2017) 


20. maijā - kontakti ar zemiešiem!

Šajā raidījumā neparasti un īpatnēji atgadījumi - zoodārzā ar ziloņiem Zuzi un Radžu, bērnībā vienatnē kūtī (pieņemot cūkas dzemdības), kolhoza vetārsta praksē, klajā laukā ar govju baru, no sākuma līdz pašam galam. Tie ir stāsti par centieniem labāk saprast sevi, viņus un to, kas starp mums notiek.

Mūzika raidījumā:
David Lynch - Good Day Today (2011)
Mark Isham - The gracious core (1988)
Lamb - Angelica (2004)
Laurel Near - In Heaven (from Eraserhead) (1977)
The Orchestra of Syrian Musicians & Damon Albarn - Out of Time (2016)
Pied Pipers - Mairzy Doats (2010)
Zen Savauge - Natural and Artificial (2003)

 

5. maijā: Neapēd zemeslodi!

Dzīvnieku aizstāvības sakarā mūsdienās runā arī par ekoloģijas apsvērumiem saistībā ar lopkopības un intensīvās nozvejas ietekmēm uz vidi. Pētījumos un vides zinātnieku atzinumos liellopu audzēšana tiek saistīta ar siltumnīcas efektu veicinošajām gāzēm, kas pārsniedz pat transporta līdzekļu radīto ietekmi, mēsli no lielfermām nonāk gruntsūdeņos, bet pašreizējie zvejniecības apmēri var novest pie vairāku sugu izmiršanas jau tuvākajās desmitgadēs. Ko mēs par to zinām un kā veikt labāk informētas izvēles attiecībā uz to, ko patērējam? Par to sarunāsimies ar Alisi Krūmiņu - organizācijas "Dzīvnieku brīvība" sociālās kampaņas "Neapēd zemeslodi!" veidotāju.

Raidījumā dzirdēsiet arī par delfīnu valodas atšifrēšanu, par ūdelēm, kas nesen tika izlaistas no būriem un par aktualitātēm ap dzīvnieku izmantošanu cirkā.

 

Mūzika:
Cockroach Prophets - Where do I go (2015)
Oidupaa Vladimir Oiun - Kaldak-khamar (1999)
Peter Gabriel - Solsbury Hill (1977)
Manual - Miraparque (2008)
Weezer - Island in the Sun (2001)
Nina Simone - Here Comes the Sun (1971)

 

 


 

22. aprīlī: Zinātne un dzīvnieki

Šajā sestdienā vairāk kā 500 vietās pasaulē tiek rīkoti gājieni zinātnes atbalstam, un tāds notiek arī Rīgā. Ņemot vērā, ka zinātnei ir milzīga nozīme arī dzīvnieku aizstāvībā, šajā raidījumā dzirdēsiet par to, kā pēdējo gadsimtu laikā ir būtiski mainījušās mūsu zināšanas gan par sevi, gan pārējo sugu būtnēm, viņu spējām un vajadzībām. Video tiešraides no reto putnu ligzdām, šūnu kultūras fermu vietā, truša tests grūtniecības noteikšanai, motorizēti transporta līdzekļi, kas izkonkurēja zirgus, evolūcijas teorija, kas gāza radības kroni no troņa, zinātnes saiknes ar ētiku - par to visu šajā raidījumā.

Mūzika raidījumā:
Patti Smith - Piss Factory (1974)
Travis - Selfish Jean (2007)
Napalm Death - You Suffer (1987)
Gorillaz - Clint Eastwood (2001)
Pixies - Where Is My Mind? (1988)

 

8. aprīlī: Par cilvēcīgu cirku

Skaņu stāsts par notikumiem 30. martā Saeimas ēkā un pie tās - diskutējot un piketējot par/pret dzīvnieku izmantošanu cirkā. Lomās: dzīvnieku aizstāvji, deputāti, ceļojošā cirka īpašnieki, piketētāji un vairāk kā 200-galvains līdzcietības koris. Deputātes Rībenas runu pat iekļāvām gandrīz pilnā garumā, jo tā bija negaidīti spēcīga. Bet noslēgumā Imanta Kalniņa radītajās "Pūt vējiņi!" [iz]skaņās ļāvām arī pēdējo vārdu teikt Dainim Īvānam.

Mūzika raidījumā:
Imanta Kalniņa mūzika filmai "Pūt vējiņi!" (ievads un fināls) (1974)
Pasaules Gaisma - Putnubiedēklis (2003)
Radiohead - Idioteque (2000)
Q Lazzarus - Goodbye Horses (1988)

Klausīšanai pieejama radio versija ar mūziku un komentāriem + oriģinālā versija:Sākotnējā versija (bez mūzikas un komentāriem):