Lai iepriecinātu rīdziniekus un pilsētas viesus, 4. augustā ar mūziku pieskandināsim iemīļoto Tērbatas ielu! Starp Stabu un Bruņinieku ielu atrodas nams, kur lielāko daļu sava mūža dzīvojis izcilais diriģents un komponists Leonīds Vīgners (1906-2001). Šajā dienā no plkst. 11:00 līdz 20:00 pie L. Vīgnera nama skanēs komponista mūzika.

Viņa neatkārtojamā personība un autoritāte ir paraugs ikvienam. “Es esmu universāls,” L. Vīgners teica par sevi. Un, patiešām, domājot par Meistara daudzpusīgo personību, varam tikai apbrīnot šī cilvēka talanta un garīgo spēju apmērus. Lūk, neliels viņa māksliniecisko darbības veidu pārskats: operas diriģents, operas suflieris, operas režijas līdzveidotājs, kordiriģents, simfoniskā orķestra diriģents, komponists, ērģelnieks, pedagogs, izcilu diriģentu asistents, sitaminstrumentu nodaļas absolvents… Viņš kā neviens cits pazina dziesmas spēku! Triju Zvaigžņu ordeņa virsniekam un profesoram Leonīdam Vīgneram šogad tiek atzīmēta 115 gadu jubileja. Šajā dienā godināsim viņa mūža veikumu un atgādināsim par dziedātprieku! Varbūt šogad nevaram satikties kopā lielos dziesmu svētkos, bet mums joprojām ir iespēja dziedāt katram savas ģimenes un draugu lokā vai dodoties savās gaitās pa skaisto Tērbatas ielu.

L. Vīgners bija ne vien augstākās klases profesionālis, radoša personība, viņš bija arī sīkstuma spēka avots un paraugs. Garā mūža un profesionālās darbības laikā komponistam ir nācies pārdzīvot smagus periodus, bet viņš vienmēr ir spējis iztaisnot muguru un droši lūkoties acīs dzīves grūtībām un negācijām. Tieši skatoties uz tādiem izciliem paraugiem, ir vieglāk pārdzīvot dažādās likstas un ikdienas grūtības, ar ko šajā garajā pandēmijas laikā sastopas gandrīz vai ikviens. Tieši šāda personība kalpo par iedvesmas avotu būt stipriem un pamāca, kā atslēgt sirdi un dvēseli, lai padzītu no sevis nomāktību un pagurumu. Vajag tikai “Dziesmu pilnu galvu”! Tāds ir L. Vīgnera aicinājums. Un šī diena, viņa dzimšanas diena, atgādinās, ka laikā, kad tradicionālie Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiek pavisam netradicionāli, ikviens no mums joprojām savā namā, savā ģimenē un arī Tērbatas ielā var dziedāt un piedzīvot dziedātprieku!

Latvietis labi zina, ka dvēsele dziedot top laimīga! Laimes brīžos sakām – mana sirds un dvēsele dzied! Dziedāšanas prieks, šķiet, katram jau bērnībā tiek ielikts šūpulī. To, ko seno dienu mātes juta intuitīvi ‒ ka dziedāšanai piemīt dziedinošs, terapeitisks spēks, mūsdienās jau ir pierādījuši daudzi medicīniskie pētījumi. Mammas dziedāja un joprojām dzied saviem bērniem, tos auklējot un midzinot. Arī L. Vīgners savulaik teica: cik apdāvinātas ir mātes, tik apdāvināta ir mūsu tautas dziesma, ka viņām bija PILNA GALVA DZIESMU!

4. augustā no plkst. 11:00 līdz pat 20:00 pa Leonīda Vīgnera nama logu skanēs viņa mūzika. Viņš bija par mākslu, ko veido latvietis savā zemē Latvijā, par Latvijas mākslu, kuru nav kauns rādīt, ar kuru var lepoties gan šepat, gan Amerikā, Japānā vai citviet plašajā pasaulē; viņš bija par latviešu tautasdziesmām, kuras “apbrīno inteliģenti cilvēki visā pasaulē”.

Radio NABA savas programmas ietvaros dienas gaitā sekos līdzi norisēm Tērbatas ielā, kā arī pēc plkst. 18.00 facebook vietnē raidīs īpašus Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” un Rīgas kamerkora “Avesol” video tiešraides koncertus. Interesenti aicināti sekot informācijai - www.naba.lv un pasākuma FB lapā.

L. Vīgners: “Ja tevī dzīvs latviskais gēns, tev asaras saskries acīs, tautasdziesmu dziedot vai klausoties. Pat priecīgo, gavilējošo ‒ tik dvēseliski pilna tā ir. Latvisko gēnu, pašapziņu vajag atmodināt, tāpēc tautasdziesma jādzied. MĀKSLU NEvajag gudrot ‒ vajag IZDZĪVOT!”

4. augustā izdzīvosim mākslu zem izcilā meistara logiem un dziesmām pieskandināsim skaisto Tērbatas ielu!

Dalīties